سوالات مشارکت و سرمایه‌گذاری

سوالات متداول مشارکت و سرمایه‌گذاری با «گروه برخط»

1- برای ورود به گروه برخط چه چیزهایی لازم است؟

مهم ترین معیار ورود، وجود تیم است. تیمی متشکل از حداقل دو نفر. اعضای تیم باید دانش فنی لازم برای تولید محصول یا خدمت را داشته باشند.

2- چه طیفی از افراد می توانند عضو تیم ها باشند؟

طیف افراد را خود تیم ها مشخص می کنند. مطابق انتظار ما، کسب و کارهایی که در گروه برخط مراحل اولیه بلوغ خود را طی خواهند کرد توسط تیم­ هایی به حیات خود ادامه خواهند داد که یا در همان آغاز یا در ادامه از افراد زیر تشکیل شده باشند. در واقع گروه برخط در جستجوی این گونه افراد است:

 • جوانان و دانشجویانی که دانش و مهارت فنی دارند ولی هنوز وارد بازار کار نشده اند.
 • اساتید دانشگاهی که به تجاری کردن بخشی از دانش، تجربیات و نتایج پژوهش های خود متمایلند.
 • افرادی که ایده ای کارآفرینانه دارند ولی سرمایه کافی برای پیاده سازی آن ندارند.
 • افراد متخصصی که از کار کردن برای دیگران خسته شده اند و دوست دارند کسب و کاری برای خودشان داشته باشند.
 • افرادی که سرمایه ی کمی دارند و دوست دارند با آن کاری راه بیاندازند، اما از هر کس که مشورت می گیرند پاسخشان این است که با این سرمایه کاری نمی توان کرد.
 • سرمایه گذارنی که دوست دارند کسب و کارهای جدید ایجاد کنند.
 • کسانی که هم ایده دارند، هم سرمایه، ولی نیاز به مشاور یا نیروی کار دارند.

3- ایده کسب و کار باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

اگر چه نو بودن ایده یک کسب و کار بسیار مهم است، اما گروه برخط اصراری بر نو بودن ایده ندارد. از نظر گروه برخط مهم اجرای خوب ایده است. ممکن است ایده شما کپی یک کسب و کار موجود باشد. اگر تیم شما از نظر فنی و اجرایی پتانسیل رقابت با کسب و کارهای رقیب را داشته باشد، و تعداد رقبای موجود خیلی زیاد نباشد، گروه برخط از شما استقبال می کند.

4- آیا گروه برخط در تشکیل تیم کمک می کند؟

بهتر است ابتدا تیم باشید و سپس به ما مراجعه کنید. اگر تیم نبودید از فرستادن سوابق خود برای ما خودداری نکنید چون ممکن است هم تیمهای موجود عضو بپذیرند. هم افرادی برای پیوستن به تیمهای جدید اعلام آمادگی کرده باشند.

5- تعداد پذیرش در هر سال چند تا است؟

تعداد دقیقی برای کسب و کارهای ورودی تعیین نشده است. از دیگر سو ما به دنبال این نیستیم که تعداد زیادی کسب و کار را پذیرش کنیم. ممکن است در یک سال اصلاً کسب و کاری پذیرفته نشود و در یک سال دهها کسب و کار پذیرفته شود. بیش از این که به عدد فکر کنیم به موفقیت و پایایی کسب و کارها فکر می کنیم.

6- آیا نام نویسی برای ورود به گروه برخط طبق یک زمانبندی خاص صورت می گیرد؟

شما در هر زمانی می توانید برای همکاری با گروه برخط و بهره مندی از خدمات ما ثبت نام کنید. در صورت تناسب کلی فرم تکمیل شده با معیارهای گروه برخط و وجود ظرفیت خالی، با شما تماس گرفته می شود و اطلاعات تکمیلی از شما دریافت می شود. سپس زمان ارائه ی حضوری ایده و معرفی تیم شما، اعلام می گردد.

7- تیم ها برای پذیرش در عمل با چه فرآیندی مواجه اند؟

پس از تکمیل اطلاعات، یک یا دو جلسه مصاحبه برگزار می شود. پس از این مصاحبه ها یا تیم ها به عنوان گزینه مقدماتی برای ورود نامزد می شوند و یا این که رد می شوند. در صورت رد شدن یک جلسه مشاوره رایگان برای بهبود وضعیت تیم جهت برنامه های شخصی شان ارائه می شود و پس از این جلسه عملاً فرآیند پایان می یابد. در صورت نامزد شدن مقدماتی پس از مصاحبه، طی حداکثر دو ماه فعالیتهایی برای شناخت بیشتر تعریف می شود که تیم موظف به اجرای آن به صورت غیرمستقر و ارائه نتیجه این فعالیت ها در زمان های تعیین شده است. پس از این مرحله پذیرش نهایی صورت میگیرد و تیمها وارد گروه برخط می شوند.

8- آیا تیمها باید لزوماً در محل گروه برخط مستقر شوند؟

در نظر داشته باشید که حضور، پیگیری و کار سخت برای کسانی که مدعی کارآفرینی هستند یک اصل بدیهی است. به قول معروف آدم باید بالای سر کارش باشد. امّا گروه برخط انعطاف پذیر است و در عصر ارتباطات کار از راه دور را تا جایی که برای تیم شما و البته گروه برخط قابل رهگیری و کنترل باشد می پذیرد.

9- گروه برخط چه امکاناتی در اختیار قرار می دهد؟

محل استقرار، لوازم اداری، لوازم ارتباطی مثل تلفن و اینترنت، مشاوره و هدایت و شتاب دادن به تبدیل ایده به کسب و کار، تأمین نیروی کار ستادی و جذب سرمایه گذار

10- علاوه بر خدمات عمومی شتاب دهنده، آیا گروه برخط پول نقدی هم در اختیار تیم ها می گذارد؟

ما معتقدیم در زمینه تکنولوژی ایده ی خوب، مدل درآمدی مناسب و اجرای خوب مهمتر از پول است. همچنین معتقدیم که اگر از امکانات، آموزشها و مشاوره گروه برخط به خوبی استفاده شود، کسب و کارتان به مرحله ای می رسد که بتواند مستقل از گروه برخط پول جذب کند. از دیگر سو به نظر ما یکی از مهارتهای تیم باید ارائه خوب ایده و بازاریابی برای جذب پول باشد. ما نیمی از پول مورد نیاز شما را تا مرحله آماده سازی محصول یا خدمت برای ارائه به سرمایه گذاران در اختیار شما می گذاریم، مشروط بر این که خود شما هم نیمی از آن را بتوانید از دوست و آشنا تأمین کنید. ما در ازای این پول از شما سهام دریافت می کنیم. اما دوست نداریم سهام ما در مجموع از پنجاه درصد کل سهام کسب و کار شما بیشتر شود.

11- تیم ها در گروه برخط چه چیزهایی یاد میگیرند؟

در گروه برخط موضوعات مختلفی را تجریه خواهید کرد:

 • اعتبارسنجی ایده
 • توانایی چرخش در راهبرد و چرخش در ایده
 • توانایی تشخیص دام های راهبردی موفقیت
 • توانایی شناسایی رقبا
 • توانایی شناسایی مشتریان، تقسیم بندی بازار و تعیین مشتریان هدف
 • توانایی شناسایی مدل های درآمدی و انتخاب مدل/مدل های درآمدی مناسب
 • توانایی تعیین راهبردهای بازاریابی
 • توانایی انتخاب برند بر اساس فاکتورهای کلیدی موفقیت برند
 • بازاریابی عملیاتی برای فروش خدمت یا محصول
 • بازاریابی عملی برای جذب سرمایه
 • مباحث قانونی و حقوقی و فرایند عملیاتی ثبت شرکت

12- منظور از تأمین نیروی کار ستادی چیست؟

به منظور کاهش هزینه ها، گروه برخط ، عملیات هایی چون امور اداری و حسابداری و پاسخگویی به تلفن ها را در صورت درخواست تیم ها بر عهده می گیرد.

13- میزان سهامی که گروه برخط در برابر مشارکت و سرمایه گذاری خود دریافت می کند چقدر است؟

میزان سهام دریافتی گروه برخط ، بسته به نوع مشارکت و همچنین امکانات و خدماتی که به شما ارائه می دهد متفاوت است و با توجه به میزان خدمات ارائه شده و سرمایه گذاری انجام شده، حداکثر تا 40 درصد سهام دریافت می گردد.

14- اگر کسی بخواهد در تیم های گروه برخط کار کند و به همین خاطر نتواند از جای دیگری درآمد داشته باشد، آیا گروه برخط برای تأمین هزینه های روزمره اش کمکی می کند؟

هر کسی که می خواهد کارآفرینی کند باید سختی هایی را بپذیرد. گروه برخط ترجیح می دهد کمکی نکند. اگرچه درخواست کمک از گروه برخط نکته مثبتی نخواهد بود، اما گروه برخط یار شماست و در حد امکاناتش شما را در مشکلاتتان یاری خواهد داد.

15- اگر ایده از سوی گروه برخط ارائه شود، تعامل طرفین چگونه خواهد بود؟

از نظر ما ایده بسیار ارزشمند است. آن قدر ارزشمند است که ما آن را به راحتی در اختیار کسی قرار نمی دهیم. امّا اگر تیم مناسبی برای اجرا پیدا شود و ما تصمیم بگیریم یک ایده خوب را با آنها به اشتراک بگذاریم، شرایط هیچ تفاوتی با شرایطی که ایده متعلق به گروه برخط نباشد نمی کند.


فرآیند مشارکت و سرمایه‌گذاری با «گروه برخط»